fbpx

Willa Pałac w Szczawnicy

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 34027
Wyświetlenia: 45
W kategoriach: Dwory i wille
Lokalizacja: Szczawnica
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa willa, centralny budynek zachodniej pierzei i największy przy Placu Dietla.
Wzdłuż ulicy Zdrojowej płynął kiedyś Szczawny Potok (został później częściowo zasklepiony przez Józefa Szalaya, zasypany w latach 60. XX wieku, a w 2011 roku podjęto decyzję o jego częściowym odkryciu). Na wysokości obecnego placu Dietla istniał, wybudowany w 1827 roku przez Jana Kutscherę, pierwszy szczawnicki dom zdrojowy o nazwie „Dom za potokiem” albo „Pałac za potokiem”.


Po rozebraniu „Pałacu” i częściowym zasklepieniu potoku w 1864 wybudowano na jego miejscu drewnianą galerię spacerową, która służyła kuracjuszom jako schronienie przed deszczem i upalnym słońcem. Był to czas zabudowywania placu Dietla przez Józefa Szalaya. Willa „Pałac” powstała w latach 1864–1866 nad galerią. Projektował ją sam Józef Szalay.

Pomiędzy dwoma bocznymi wydatnymi ryzalitami ciągnie się długi balkon. W XIX wieku na parterze znajdowały się 4 2-pokojowe i 2 1-pokojowe mieszkania. W ryzalitach na piętrze istniały 2 duże pokoje, pokój w północnym ryzalicie miał dużą werandę. Nad nimi – dwa mieszkania na poddaszu. W okresie międzywojennym przebudowano budynek: z centralnego wejścia poprowadzono szerokie schody wprost na plac Dietla (zostały zlikwidowane w ramach kolejnego remontu w 1972 roku).

Po wybudowaniu połowa willi należała do Józefa Szalaya, druga połowa – do jego syna Władysława. Zgodnie z testamentem Józefa Szalaya, po jego śmierci w 1876 roku Zakłady Zdrojowe, w tym połowa willi „Pałac”, przeszły na własność krakowskiej Akademii Umiejętności, która dokupiła drugą połowę willi w 1880 roku.

Poza drewnianą, krytą galerią budynek wygląda obecnie tak, jak go wybudował Józef Szalay. Obecnie na poziomie galerii znajduje się szereg sklepików, zgodnie z intencją Adama Stadnickiego z dwudziestolecia międzywojennego.

Budynek od południa zamyka ciekawa wieża zegarowa, na której szczycie znajdował zegar głośno bijący godziny. Obecnie po zegarze pozostała pusta wnęka, jednak planuje się jego rekonstrukcję wraz z zapowiadanym remontem Willi Pałac, po odzyskaniu jej przez właścicielu uzdrowiska.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Szczawnica, małopolskie
Plac Dietla 7

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić