fbpx

Plac Wolności w Poznaniu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 240
Wyświetlenia: 802
W kategoriach: Rynki i place miejskie
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Plac w Poznaniu, na zachód od starej części miasta.
Plac o wymiarach 85 x 205 metrów.
Przed włączeniem do miasta, teren placu nazywany był Muszą Górą - od rodu Muszyńskich, którzy byli właścicielami tej ziemi od XVI wieku. Miasto odkupiło teren w 1798 roku. Zniwelowano wzniesienie Muszej Góry. Nowy plac, pełniący funkcję handlową i reprezentacyjną otrzymał nazwę Placu Wilhelmowskiego, ku czci Fryderyka Wilhelma III. W połowie XIX wieku miały miejsce kolejne, ważne zmiany na placu. W zachodniej części postawiono trzy pomniki - lowendenkmal (pomnik nachodzki) - pierwszy pruski pomnik w Poznaniu przedstawiający lwa i czterech żołnierzy. Nieco później postawiono pomnik generała Karola Fryderyka Steinmetza - dowódcy w bitwie pod Nachodem. Ostatni pomnik upamiętniający Fryderyka Wilhelma III stanął w 1902 roku. W międzyczasie plac otoczono reprezentacyjnymi budynkami:
Biblioteką Raczyńskich (od północy),
Muzeum prowincjonalnym w Poznaniu i Hotelem Bazar (od wschodu),
Bankiem Włościańskim, Księgarnią św. Wojciecha, domem handlowym Haase & Co (od południa),
Arkadią (od zachodu).
W 1919 roku usunięto niemieckie pomniki i nadano placowi obecną nazwę.
W 1994 roku odbył się konkurs na nową aranżację placu. Zwyciężył projekt, zainspirowany układem rzymskiego placu - Piazza Navona. Zaproponowano wówczas obszerne atrium i przeniesienie Pomnika Wolności na środek placu. Z Atrium pasaże handlowe prowadzić miały na podziemny parking. Przy Alejach Marcinkowskiego miała stanąć przeszklona fontanna, z której woda miała w efektowny sposób spływać do atrium. Projektu jednak nie zrealizowano.
W 2005 roku rozpoczęła się przebudowana związania z budową podziemnego parkingu. Fontannę zastąpiono klombem, powróciły również drzewa. Prace ukończono w 2006 roku.
Plac jest wykorzystywany do różnych celów, począwszy od ekspozycyjnych po wielki, sezonowy ogródek piwny.
W 2009 roku ponownie odsłonięto pomnik Higiei, który powrócił po renowacji na płytę placu.
W kamienicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union, wybudowanego w latach 1910-1911 znajduje się jedna z najstarszych czynnych wind w Polsce - winda Carla Flohra.





Opracowano na podstawie wikipedii.

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić