fbpx

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18344
Wyświetlenia: 100
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Opole
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Samorządowa instytucja gromadząca i udostępniająca zbiory dotyczące polskiej piosenki.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jest jedyną instytucją w Polsce, której głównym celem jest utworzenie centrum informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona jej dorobku.


Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało powołane uchwałą Rady Miasta Opola 29 listopada 2007 roku w celu przechowywania informacji i pamiątek dotyczących opolskiego festiwalu. 26 marca 2009 r. formuła muzeum została uogólniona do "...gromadzenie, opracowywanie i prezentowanie zbiorów dotyczących polskiej piosenki, a także prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej, edukacyjnej i popularyzacyjnej w tym zakresie".

8 czerwca 2009 roku ogłoszono akcję pod hasłem Piosenka ma swoje historie, której celem było gromadzenie pamiątek związanych z polską piosenką. Udział w niej wzięły m.in. osoby prywatne, instytucje kultury, organizatorzy festiwali, muzycy, kompozytorzy. Dzięki ich pomocy pozyskano m.in. płyty CD, rękopisy, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne, kostiumy.

Pierwsza wystawa czasowa w muzeum została otwarta 3 grudnia 2009 roku i nosiła nazwę: "Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989". Została ona poświęcona narodzinom i rozwojowi rock and rolla w Polsce. W muzeum odbyło się również kilka wystaw plenerowych. Od października 2009 roku w muzeum organizowane są cykliczne spotkania ze znanymi ludźmi polskiej piosenki, jak również z ich rodzinami i spadkobiercami. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej piosenki. Gośćmi muzeum byli m.in.: Danuta Grechuta - żona Marka Grechuty, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Jan Pietrzak i Tadeusz Woźniak.

Od października 2009 r. w muzeum organizowane są cykliczne spotkania z osobistościami polskiej sceny artystyczno-kulturalnej. W spotkaniach uczestniczyli m.in: Danuta Grechuta (żona Marka Grechuty), Halna Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Tadeusz Woźniak, Tomasz Budzyński, Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, Filipinki i Sława Przybylska.

Od stycznia 2014 ukazuje się rocznik kulturalny "Piosenka", koncentrujący się na tematach związanych z polską piosenką, ujmowanych jednak w szerokiej perspektywie poznawczej. Pismo po raz pierwszy ukazało się w drugiej połowie roku 2006 roku jako kwartalnik, redaktorem naczelnym jest od początku Jan Poprawa.

W 2014 r. nakładem muzeum ukazał się komplet płyt z piosenkami dla dzieci pt. "Słuchanki i Śpiewanki", na których znajdują się takie utwory jak" "A ja wolę moją mamę", "Mydło lubi zabawę", "Puszek okruszek", "Kaczka dziwaczka", czy "Laleczka z saskiej porcelany".

Muzeum jest także współproducentem programu "Muzeum Polskiej Piosenki, czyli historia jednego przeboju" emitowanego na antenie TVP Rozrywka oraz filmu dokumentalnego "Dobry wieczór Opole! Festiwal - legenda".






Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Adaś17, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Opole, opolskie
Piastowska 14a

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić