fbpx

Ogród Botaniczny UMCS-u

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 15074
Wyświetlenia: 243
W kategoriach: Ogrody botaniczne
Lokalizacja: Lublin
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Ogród botaniczny o powierzchni 21,25 ha. założony w 1965 roku na lubelskim Sławinie.
Idea utworzenia Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Lublinie zrodziła się w 1944 roku. Profesorowie Józef Motyka oraz Adam Paszewski utworzyli komisję, która sprawowała pieczę nad realizacją projektu jego utworzenia na terenie majątku Sławinek. Początkowo, w oczekiwaniu na akceptację lokalizacji ogrodu, w ramach Planu Wielkiego Lublina, utworzono na terenie miasteczka uniwersyteckiego „Ogród dendrologiczny” tzw. „stary botanik”, a dzisiejszy park Akademicki. Intensywne starania Kazimierza Bryńskiego o uzyskanie gruntów na Sławinku zaowocowały i uczelnia w 1958 roku uzyskała prawo własności do powierzchni liczącej 13 hektarów. Jednak budowa Ogrodu Botanicznego przybrała realne kształty, dopiero kiedy Rektorem Uczelni został prof. Grzegorz Leopold Seidler.

W latach 1964–1970 powstały zasadnicze zręby dzisiejszego Ogrodu. Teren został ogrodzony, powstał budynek administracyjno-gospodarczy z kotłownią oraz szklarnie o powierzchni blisko 1000 m². Powstały również zbiorniki wodne i urządzenia do spiętrzania wody. Autorami wstępnej koncepcji zagospodarowania Ogrodu byli architekci Oskar i Zofia Hansenowie z Krakowa przy konstruktywnej współpracy z dr Marią Petrowicz i doc. Dominikiem Fijałkowskim. W tym okresie powstały działy roślinne o charakterze systematycznym, użytkowym, ozdobnym i ekologicznym. W 1964 roku Tadeusz Petrowicz, który w przejął po Kazimierzu Bryńskim funkcję kierownika organizacyjnego, zajął się sprawami związanymi z budową i organizacją zaplecza gospodarczego. Projektowaniem i wykonywaniem nasadzeń kierował natomiast bezpośrednio prof. Dominik Fijałkowski przy znaczącym udziale dr Marii Petrowicz i dr Kazimierza Kozaka. Utworzono kolejne działy Ogrodu – Systematyki Roślin, Arboretum, Rośliny Użytkowe, Rośliny Ozdobne, Alpinarium, Rośliny Tropikalne i Subtropikalne, Flory Polski, Płd. i Płd.-Wsch. Europy oraz dzisiaj już nieistniejące Ameryki Północnej i Azji.

23 lutego 1965 roku uznaje się za początek istnienia Ogrodu, kiedy to Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, w ramach Katedry Systematyki Roślin powołał jednostkę organizacyjną pod nazwą Ogród Botaniczny.

W 1970 roku kierownictwo Ogrodu przejął dr Kazimierz Kozak, staraniem którego teren Ogrodu został powiększony do 25 ha. W kolejnych latach trwały intensywne prace zmierzające do zakończenia pierwszego etapu organizacji i otwarcia Ogrodu dla publiczności, które miało miejsce 30 kwietnia 1974 roku.

W 1995 roku dyrektorem Ogrodu został dr inż. Maciej Kwiatkowski. Wprowadzono zmiany w sposobie ekspozycji ogrodowych z uwzględnieniem form architektury i krajobrazu, uzupełniono informację dla zwiedzających oraz dokonano szereg inwestycji i remontów zmieniających wygląd Ogrodu.

W październiku 2009 roku wichura i śnieg poczyniły dużo szkód w Ogrodzie. Zniszczone zostały cenne okazy, inne jak miłorząb mocno ucierpiały.


Działy i kolekcje roślinne
Kolekcje Ogrodu liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. W parku rośnie 106 drzew w wieku ponad 100 lat.
- Dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych
- Dział Dendrologii (Arboretum)
- Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy
- Rośliny Biblijne
- Dział Flory Polski
- - Rośliny Chronione
- Dział Roślin Górskich (Alpinarium)
- Dział Roślin Ozdobnych
- - „Pałacówka” i „Wąwóz Ozdobny”
- - Rośliny Ozdobne „Nad Stawami”
- - Kolekcje Bylin
- Rosarium
- Dział Systematyki Roślin
- Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych
- Dział Roślin Użytkowych
- Dział Roślin Wodnych i Bagiennych

Ogród otwarty jest od kwietnia do października. Wstęp jest płatny.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Salicyna, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lublin, lubelskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić