fbpx

Zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 28218
Wyświetlenia: 108
Lokalizacja: Krasiczyn
0.00 ( 0 głosów )
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Renesansowo-manierystyczny zamek zbudowany pierwotnie na przełomie XVI i XVII wieku.

 

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Zbudowany został na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. 

Dwie parawanowe ściany zamku zdobione są piękną, ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Królewska, Szlachecka, Boska i Papieska. Ich nawy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami podziwiać można wyjątkowo rzadko spotykane, przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, sceny myśliwskie i wizerunki polskich królów. 

 

Historia zamku

Budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski, potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty herbu Rogala. Syn Stanisława Marcin, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca we wspaniałą, wielkopańską rezydencję. 

Zamek mimo licznych wojen i pożarów zachował niemal niezmienioną sylwetkę, jaką otrzymał na początku XVII wieku. Wzniesiony w formie czworoboku z czterema cylindrycznymi basztami w narożach. Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od wschodu i północy skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zwieńczone piękną, ażurową attyką. Pośrodku zachodniego skrzydła znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy, przez zwodzony a następnie kamienny most prowadziła niegdyś droga z miasta do zamku. 

Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Uwagę zwracają także bogato rzeźbione portale, arkady, loggie i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita. Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem włoskich architektów a prace dekoracyjne i zdobnicze wykonali przemyscy artyści. O znaczeniu i świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. 

Po bezpotomnej śmierci Krasickich zamek dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. W 1835 roku zamek odkupił książę Leon Sapieha. Sapiehowie byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku i znacznie przyczynili się do jego rozwoju. Przeprowadzili renowację zamku, założyli browar, tartak, fabrykę maszyn rolniczych. Aktywnie działali na polu rozwoju życia społecznego i gospodarczego regionu. 

Po przejęciu zamku przez Państwo po II wojnie światowej urządzono w nim siedzibę Technikum Leśnego a w latach 70. mecenat nad obiektem przejęła FSO w Warszawie. W 1996 roku, w ramach procesu likwidacji FSO Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i po pracach remontowo-budowlanych stworzyła w jego murach nowoczesną bazę hotelowo-gastronomiczno-turystyczną. 

 

Zachęcamy serdecznie wszystkich miłośników zabytków, architektury i sztuki do zwiedzania XVI-wiecznego zamku w Krasiczynie. 

  • Trasa zwiedzania obejmuje: zamkowy dziedziniec, kryptę w Baszcie Boskiej, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gabinet myśliwski i sale ekspozycyjne.

 

Park i roślinność

Zamek otacza jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy, obok rezydencji Krasickich, po wschodniej stronie zamku rozciągały się ogrody zwane "Zwierzyńcem".

Współczesne rozplanowanie i układ nasadzeń park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Wprowadzili oni zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci - lipy dla córki i dębu dla syna. Akt sadzenia drzewa po narodzinach nowego członka rodziny charakterystyczny jest dla większości krajów indoeuropejskich. Ma on wróżyć nowonarodzonemu dziecku długie życie. 

W polskiej tradycji szlacheckiej, mającej swe źródło w mitologii słowiańskiej synowi przypisywano dąb jako najpotężniejsze drzewo a córce lipę, kojarzoną z płodnością i zdrowiem. Stary drzewostan uzupełniony młodszymi nasadzeniami jest znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku i prezentuje się okazale w każdej porze roku. 

szymi nasadzeniami, jest znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku i prezentuje się okazale o każdej porze roku. 

 

Hotel Zamkowy***

Hotel zamkowy oferuje 96 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, i 3-osobowych, a także w pokojach o podwyższonym standardzie na zamku, w powozowni, oraz w pawilonach - myśliwskich i szwajcarskim. 

 

Restauracja Zamkowa

Restauracja znajduje się w zabytkowych wnętrzach z przełomu XVI i XVII wieku. Wizyta tu to niepowtarzalna okazja, by poczuć klimat minionych stuleci, bez konieczności rezygnacji ze współczesnych udogodnień. 
Zamkowi Kuchmistrze przygotowali dla Was dopracowane w najdrobniejszych szczegółach menu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zamówicie tu Państwo zarówno dania wywodzące się z najlepszych polskich tradycji, jak i potrawy inspirowane kuchnią międzynarodową. Kucharze są doskonale przygotowani do uwzględnienia wszelkich diet i preferencji. 

 

 

Kawiarnia Renesansowa

To idealne miejsce na towarzyskie spotkanie przy ciastku i filiżance aromatycznej kawy lub herbaty. W ciastkach, tortach i innych słodkościach serwowanych w Kawiarni Renesansowej ukryte są smaki oparte na tradycyjnych recepturach i naturalnych składnikach. 

Czas spędzony w Kawiarni Renesansowej, w zabytkowych wnętrzach krasiczyńskiego zamku zapewni Wam chwilę relaksu i pozwoli poczuć klimat dawnej epoki!  

 

fot. Zamek Krasiczyn 

Informacje dodatkowe

Obsługa grup zorganizowanych Tak
Rodzaj posiłku Śniadania, Obiady, Kolacje, Desery, Napoje zimne, Napoje gorące

Lokalizacja

Krasiczyn, podkarpackie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić