fbpx

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 307
Wyświetlenia: 831
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów nazywany potocznie Skałką lub Kościołem na Skałce.
Według legendy, sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Pełni rolę Panteonu Narodowego. Wpisane do rejestru zabytków w 1931 roku.

W XIV wieku Król Kazimierz III Wielki postawił w tym miejscu gotycką świątynie. Według nieoficjalnych informacji, wcześniej znajdowała się tu świątynia pogańska.
Z Kościołem na Skałce związana jest historia zmagania się dwóch potęg: kościelnej biskupa krakowskiego Stanisława i świeckiej Króla Bolesława Szczodrego. W wyniku konfliktu z królem, biskup w 1079 roku został skazany na obcięcie członków za zdradę, której się dopuścił w wyniku czego zmarł (za przekazem Galla Anonima). Miało to się dokonać na Wzgórzu Wawelskim. Według wersji pozostawionej przez Wincentego Kadłubka, król wydał rozkaz zamordowania biskupa podczas mszy, gdy podwładni nie chcieli tego dokonać, sam własnoręcznie dokonał mordu. Ta wersja, jest jednak mało wiarygodna.

W wyniku tych wydarzeń król musiał opuścić kraj. Kościół uznał biskupa za świętego i kanonizował w 1253 roku. Jako podstawę kanonizacji, Papież Innocenty IV przyjął cuda czynione nad grobem biskupa. Od 1089 roku zwłoki biskupa spoczywają w katedrze wawelskiej, ale Skałka jest miejscem jego kultu.

Obecny Kościół św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa powstał w latach 1733-1751. Wejście do kościoła poprzedzają schody, których stopnie noszą nazwiska ofiarodawców przeprowadzonej w latach 1888-1889 renowacji.
Ołtarz główny zawiera obraz z 1758 roku, przedstawiający Michała Archanioła. W lewej, południowej nawie znajduje się ołtarz św. Stanisława. Zawiera on obraz świętego z XVII wieku oraz relikwię w postaci drewnianego stopnia ołtarza, na którym miały zachować się ślady krwi biskupa. Ściana na prawo od ołtarza nosi ponadto 3 wyeksponowane ślady krwi, przykryte szklanymi osłonami w metalowej tablicy.
W kościele znajdują się ponadto popiersia Augustyna Kordeckiego z 1902 roku i Papieża Jana Pawła II z 1981 roku.
W latach 1876-1880 w podziemiach kościoła urządzono narodowy panteon w postaci Krypty Zasłużonych, w której spoczywają znamienite postacie polskiej nauki i kultury.Spoczywają tu m.in.:
Adam Asnyk,
Wincenty Pol,
Stanisław Wyspiański,
Jacek Malczewski,
Czesław Miłosz,
Ojcowie i Bracia Paulini.

Na terenie Kościoła, znajduje się sadzawka św. Stanisława. Znajduje się nieco na północ od wejścia do świątyni. Według legendy, w tym miejscu zostały rozrzucone rozczłonkowane zwłoki św. Stanisława, tuz po jego zabójstwie. Obecnie istniejąca, kamienna obudowa sadzawki powstała w okresie wczesnego baroku w latach 1683-1689. Wewnątrz sadzawki znajduje się rzeźba biskupa, wykonana w 1731 roku.





Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Zygmunt Put Zetpe0202 [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
Skałeczna 15

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić