fbpx

Cmentarz Rakowicki

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5040
Wyświetlenia: 1069
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy cmentarz komunalny w Krakowie, założony w 1803 roku. Posiada 42 ha. powierzchni.
Cmentarz urządzany był w latach 1800-1802 na obszarze 5,6 ha. Otwarty został w połowie stycznia 1803 roku. Powstał na terenie podmiejskiego folwarku Bosackie, w związku z wydanym zakazem pochówków w obrębie miasta. Pierwszą pochowaną osobą była 18-letnia Apolonia z Lubowieckich, zmarła 15 stycznia 1803 roku. W 1807 roku wybudowano studnię a w 1812 roku okazały krzyż.

Cmentarz kilkukrotnie był powiększany, po raz pierwszy w 1836 roku. Rozplanowanie cmentarza zlecono architektowi Karolowi Kremerowi, który zaprojektował zalożenie parkowe. Mur wzniesiono wykorzystując materiał z rozebranego kościoła Wszystkich Świętych.

W latach 1861-1862 wzniesiono kaplicę Zmartwychwstania Pańskiego, w miejscu poprzedniej drewnianej kaplicy, znajdującej się w centralnym punkcie cmentarza.

Kolejne rozszerzenie cmentarza miało miejsce w 1863 roku. Na nowej części zaczęto grzebać osoby zmarłe w wyniku panującej wówczas epidemii. Kolejne rozszerzenie miało miejsce w 1866 roku. W nowej części, pośrodku pochowano m.in. Jana Matejkę.

W 1877 roku wzniesiono kostnicę oraz budynek administracyjny.
Na przełomie lat 1933 i 1934 poszerzono cmentarz do obecnej wielkości.

W 1976 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków.


Nekropolia jest miejscem pochówku mieszkańców Krakowa, zarówno zwykłych obywateli jak i tych szczególnie zasłużonych: naukowców, twórców kultury, działaczy niepodległościowych i społecznych, polityków, przedstawicieli znanych rodów, uczestników ruchów niepodległościowych, obu wojen światowych, powstań i innych.

Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery:
- uczestników powstań listopadowego, styczniowego, krakowskiego,
- I wojny światowej (z wszystkich trzech armii zaborczych)
- członków Legionów Polskich,
- uczestników szarży pod Rokitną,
- robotników zabitych podczas strajków w 1923 roku.

Nekropolia stanowi zabytek o dużej wartości historycznej i artystycznej. Wiele nagrobków jest dziełem znanych architektów i rzeźbiarzy. Zarządzany jest razem ze znajdującym się po drugiej stronie ul. Prandoty cmentarzem wojskowym.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Zygmunt Put Zetpe0202 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
ul. Rakowicka 26

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić