fbpx

Trasa turystyczna Mury Obronne

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 31681
Wyświetlenia: 134
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Trasa prowadząca wzdłuż murów obronnych Krakowa, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Trasa została otwarta 8 czerwca 2007 roku, w ramach obchodów 750-lecia lokacji miasta. Jej długość wynosi około 100 metrów. W ramach zwiedzania trasy możemy przejść wzdłuż murów po drewnianym ganku, wejść do baszt: Pasamoników i Stolarzy, a także do kaplicy znajdującej się wewnątrz Bramy Floriańskiej. Trasie towarzyszy wystawa dawnych strojów oraz grafiki przedstawiające nieistniejące już baszty i bramy. Wyświetlany jest także film przedstawiający historię obrony Krakowa. 

Wejście do baszty Pasamoników jest jednocześnie wejściem do oddziału "Mury Obronne" Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

 

Historia

Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące systemu obronnego Krakowa pochodzą z okresu panowania księcia Leszka Czarnego (1279-1288). Były to wówczas drewniano-ziemne umocnienia otoczone fosą. Ich wznoszenie rozpoczęto od północnej strony miasta, najbardziej narażonej na atak wroga. Kolejny etap rozbudowy to czasy panowania Wacława II (1291-1305), podczas których rozpoczęto budowanie obwarowań kamiennych. Powstały murowane bramy: Rzeźnicza, Grodzka, Floriańska, Wiślna, Sławkowska, Mikołajska i Szewska, następnie Nowa. Połączono je wysokim, grubym murem. Na początku XIV wieku murowane fortyfikacje otaczały już całe miasto. 
Spośród istniejących niegdyś potężnych, średniowiecznych fortyfikacji Krakowa w pełni zachował się jedynie fragment obwarowań licząc około 200 metrów długości z bramą Floriańską i trzema przylegającymi do niej basztami. Główną bramą miejską jest Brama Floriańska, wzmiankowana już w 1307 roku. Jej nazwa pochodzi od położonego w pobliżu kościoła św. Floriana na Kleparzu. W XIV wieku uzyskała formę wysokiej, kamiennej wieży wraz z prostym, czworobocznym przedbramiem. Pod koniec XV wieku w związku z rozbudową obwarowań i budową potężnego Barbakanu otrzymała ona ceglaną kondygnację z machikułami na kamiennych krotoszynach. W czasach nowożytnych Brama Floriańska nabrała symbolicznego znaczenia reprezentacyjnej bramy wjazdowej do miasta na Drodze Królewskiej. Obecnie liczy 34 metry wysokości. Od zewnętrznej strony znajduje się na niej płaskorzeźba orła piastowskiego, wykonana w 1882 roku wg. projektu Jana Matejki, zaś od strony miasta - barokowa płaskorzeźba św. Floriana. Na piętrze znajduje się kaplica fundacji książąt Czartoryskich z neogotyckim balkonikiem od strony miasta. 

Do czasów współczesnych zachowały się jedynie trzy baszty przy Bramie Floriańskiej, połączone kamiennym murem obronnym. Są to Baszta Pasamoników (czyli szmuklerzy - rzemieślników wyrabiających pasy), Stolarska i Ciesielska. 

Mury miejskie Krakowa zostały wyburzone na mocy decyzji austriackiego cesarza Franciszka II Habsburga z 1806 roku. Rozbiórkę przeprowadzono w latach 1810-1814 oraz w pierwszych latach istnienia Wolnego Miasta Krakowa. Mury floriańskie ocalały dzięki zdecydowanej interwencji Feliksa Radwańskiego seniora (1756-1826), architekta, profesora UJ, senatora Wolnego Miasta Krakowa. 



fot. Wojciech.pospula, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons 


 

Informacje dodatkowe

Rodzaj ścieżki: Piesza

Lokalizacja

Kraków, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić