fbpx

Gmach hotelu Pollera w Krakowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 6177
Wyświetlenia: 359
W kategoriach: Inne budowle
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy Hotel, położony na Starym Mieście w Krakowie.

W średniowieczu, w miejscu obecnie znajdującego się hotelu znajdowały się trzy mieszczańskie kamienice:
1. Kamienica Bełchackich - położona najbardziej na południe, wzniesiona w XV wieku.
2. Kamienica Pułczyńska - środkowa, zbudowana w XVI wieku.
3. Kamienica Campioniego - położona najbardziej na północ, wzniesiona w XV wieku.

W 1822 roku kamienice Camponiego i Pułczyńskich zostały zakupione przez B. Gostkowskiego, odremontowane i scalone na potrzeby Zajazdu "Pod Złotą Kotwicą". Budynek posiadał przelotową sień i restaurację na parterze, pokoje gościnne na piętrze a kuchnię i stajnie w oficynach.

W 1834 roku budynek nabył Kasper Poller, który urządził tu Hotel. Po wykupieniu w 1844 roku kamienicy Bełchackich rozbudował go, tworząc dwupiętrowy gmach o długiej, symetrycznej fasadzie. Pod koniec XIX wieku fasady uzyskały neorenesansowy wystrój, drewniane ganki zlikwidowano zastępując je systemem wewnętrznych korytarzy i zainstalowano nowoczesne systemy wodne i kanalizacyjne.

Już w XIX wieku Hotel Pollera był jednym z najdroższych i najbardziej prestiżowych hoteli w Krakowie. Podczas II Wojny Światowej zajęty został przez Niemców. Po wojnie przez krótki okres czasu był kwaterą dowództwa Armii Czerwonej. W 1945 roku stał się własnością Z. Chojnackiego. W 1950 roku został upaństwowiony i przejęty przez Dyrekcję Hoteli Miejskich, a następnie Krakowskie Przedsiębiorstwo Turystyczne "Wawel-Tourist". W 1990 roku został zwrócony Z. Chojnackiemu.

W Hotelu gościli między innymi Józef Piłsudski i Henryk Sienkiewicz.


We wnętrzach budynku zachował się XX-wieczny wystrój. Klatkę schodową zdobią zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego witraże. Zachowała się także stolarka i balustrady. Elewacje frontowe reprezentują styl neorenesansowy. Posiadają bogatą dekorację, m.in. frontony, lukarny, gzymsy i boniowanie. W osi głównego wejścia, nad oknami znajduje się kartusz z godłem przedstawiającym złotą kotwicę.

W dniu 6.08.1960 budynek hotelowy wpisano do rejestru zabytków.




Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Zygmunt Put / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
ul. Szpitalna 30

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić