fbpx

Kozi Kamieniołom

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 34613
Wyświetlenia: 242
W kategoriach: Punkty widokowe
Lokalizacja: Kozy
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Punkt widokowy na szczycie nieczynnego kamieniołomu piaskowców Igockich, na zboczu Chrobaczej Łąki.

Kamieniołom funkcjonował w latach 1910-1992. W wyrobisku po kamieniołomie znajduje się staw a cały teren wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych.

Kamieniołom został uruchomiony w 1910 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku - Mariana Czecza. Kopalnia była własnością dworu.

W latach 1910-1912 wybudowano kolejkę linową o długości 2510 metrów, wiodącą od zakładu do stacji kolejowej w centrum wsi, gdzie znajdowały się ładownia, sortownia i silosy magazynowe. Używano 50 wózków o ładowności 200 kg. Kolejka nie miała napędu, napędzana była ciężarem zwożonego materiału.

Około 1921 roku kamieniołom został sprzedany Powiatowemu Zarządowi Drogowemu w Białej. Następnie stał się majątkiem starostwa w Białej. W okresie międzywojennym pracowało w nim 280 osób. W szczytowym momencie produkowano nawet do 200 ton kamienia dziennie. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono. W latach 60. XX zatrudnionych było 150 osób a produkcja wynosiła około 150 ton dziennie.

Pod koniec lat 70. lub na początku lat 80. XX wieku kolejka linowa ze względu na zły stan techniczny została wyłączona z użytku. Zlikwidowano większość jej elementów.

W lutym 1992 roku zakład ogłosił bankructwo. Wydobycie zakończono 1 września tego roku, a przez kolejne dwa lata trwały prace likwidujące zakład. Przyczyną bankructwa był kryzys gospodarczy w latach 90., osiągnięcie granic jego terenu, spadek jakości kamienia.

Obecnie teren po kamieniołomie należy do Gminy Kozy i służy jako teren rekreacyjny oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń.


Dawny kamieniołom położony jest na zboczu Chrobaczej Łąki, w obrębie Magurki Wilkowickiej. Składa się z dwóch zwałowisk - zachodniego i wschodniego. Występują znaczne różnice wysokości terenu. Wysokość nad poziomem morza waha się w zakresie 470-670 metrów. Na terenie kamieniołomu znajduje się odsłonięcie serii cienkoławicowych i średnioławicowych piaskowców, a także łupków. Osady te uformowały się pod wodą, mają około 100 milionów lat.

Odsłonięcia warstw Igockich wpisane są do Centralnego Rejestru Geostanowisk jako atrakcja o randze krajowej.

Powierzchnię dawnego wyrobiska tworzą płaskie, wyrównane poziomy poprzedzielane stromymi skarpami oraz pochylnie będące drogami, łączącymi ze sobą różne poziomi eksploatacji kopalni. Na wysokości 545 m.n.p.m. znajduje się powstały naturalnie w zagłębieniu wyrobiska staw utworzony przez wodę z odkrytych wysięków skalnych i wodę opadową. Jego powierzchnia wynosi 0,84 ha., a głębokość nie przekracza 2 metrów.

Na północny wschód od wyrobiska znajduje się sztuczny zbiornik zwany Wilczym Stawem. Pierwotnie służył on do hodowli pstrągów. Nieco poniżej leży kolejny - Nowy Wilczy Staw, pełniący funkcję retencyjną.

Z kamieniołomu rozciąga się widok na Pogórze Śląskie i Dolinę Górnej Wisły, a także Wyżynę Śląską. Po lewej rozpościera się widok na Bielsko-Białą, na północ od niego widać Czechowice-Dziedzice, Pszczynę, Jezioro Goczałkowickie. Po prawej stronie znajdują się m.in. Andrychów i Kęty. Najdalej dostrzec można nawet część Krakowa.

Kamieniołom znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, a także w granicach obszaru Natura 2000-Beskid Mały. Na terenie tym występuje kilka gatunków storczyków zagrożonych wyginięciem. W okolicach Wilczego Stawu rosną egzotyczne dla Karpat daglezje.

zdjęcie: Dragon77S, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kozy, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić