fbpx

Dwór w Krerowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 32094
Wyświetlenia: 55
W kategoriach: Dwory i wille
Lokalizacja: Kleszczewo
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Zabytkowy dwór wraz z parkiem wybudowany w latach 1905-06 według projektu Rogera Sławskiego.

Historia

Krerowo od co najmniej XIV wieku należała do biskupów poznańskich, z których Jan IV z Kępy, założył we wsi kościół parafialny w 1344 roku. Zyski dla kościoła przynosił należący do sołectwa folwark. W XVI wieku przy kościele założono altarię. Od około 1660 roku zaczęto prowadzić księgi parafialne. Dzięki nim znamy nazwiska ówczesnych zarządców folwarku, którzy jednakowoż do historii wsi nie wnieśli nic ciekawego. Posesorzy zarządzali dobrami do co najmniej II połowy XIX wieku. W latach 1905-1906 we wsi wzniesiono dwór, prawdopodobnie przez Witolda Bronisława Kosińskiego i jego żonę Marię. 
W 1885 roku na Krerowo składała się wieś oraz dominium w pow. średzkim. W części wiejskiej znajdowały się 23 domy z 214-stoma wyznawcami katolicyzmu (50 analfabetów), zaś na terenie domeny 6 domów ze 104-ema wyznawcami (36 analfabetów). W skład majątku, który posiadał ziemie o rozległości 1581 mórg wchodził folwark Swierzchulkowo. 
Maria Kosińska zmarła w 1911 roku a Krerowo odziedziczył jej bratanek, syn przyrodniego brata - Stanisław Rekowski. Długo jednak nie nacieszył się majątkiem, gdyż zmarł w 1911 roku mając zaledwie 35 lat. 
W 1930 roku wieś liczyła 404 mieszkańców. Znajdował się tu wiatrak należący do niejakiego Smuszki, karczma Z. Maciejewskiego, Kuźnia S. Preisa i warsztat kołodziejski I. Sikorskiego. Przed 1930 rokiem dobra prawdopodobnie rozparcelowano a ostatnim przedwojennym właścicielem był Antoni Plewczyński. Po wojnie dawne dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. 
 

Opis

Jest to dwór eklektyczny z elementami secesji, dzięki którym kojarzy się z miejską willą. Wzniesiony został na planie prostokąta, fasadą skierowany na północ. Parterowo-piętrowy, nakryty dachem mansardowym mieszczącym użytkowe poddasze. Ciekawie zrealizowana została część środkowa - trójosiowa, lekko półokrągła, z balkonem na wysokości piętra, od poziomu którego zaczyna się wysoka połać dachowa. Wejście prowadzące na balkon znajduje się w skromnej facjatce. 
Pod balkonem znajduje się weranda z oknami zamkniętymi arkadowo. Po jej bokach dwa wysokie, dwuosiowe skrzydła poszerzone pilastrami. Nad skrzydłami znajduje się poddasze doświetlone powiekami okiennymi typu "wole oko". Przed wejściem głównym znajduje się półokrągły taras ujęty tralkową balustradą i poprzedzony schodami. 
 

Park

Park założony pod koniec XIX wieku. Obecnie zajmuje 2,35 ha. powierzchni (łącznie z dworem). 
 

fot. Gorofil, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kleszczewo, wielkopolskie
Krerowo

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić