fbpx

Kładka na Wyspę Spichrzów w Gdańsku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 17749
Wyświetlenia: 222
W kategoriach: Mosty i wiadukty
Lokalizacja: Gdańsk
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Obrotowa kładka w Gdańsku, która łączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów przez Motławę.
Tworzy ona nową trasę spacerową i ułatwia dostęp do instytucji kultury (muzea, biblioteki, teatry, uczelnie artystyczne) zlokalizowanych na gdańskiej starówce. Od 2020 roku kładka według ustalonego planu.

Mechanizm działania kładki jest obrotowy – czas otwierania przęsła to 2 minuty, kąt obrotu konstrukcji 90 stopni, waga wynosi 105 ton a pozioma skrajnia żeglowna ma 25,9 m.


Kładka powstała w miejscu wcześniej nie zabudowanym. Budowa kładki była zwieńczeniem połączenia wyspy Spichrzów na Motławie a Długim Pobrzeżem. Trzy główne elementy kładki powstawały w hali, następnie zostały przetransportowane na nadbrzeże i tam zostały scalone. Prace trwały pół roku, Przy kładce jednocześnie potrafiło pracować trzydzieści osób. Musiał zostać wykonany 40 tonowy stelaż, aby uzyskać kształt wymyślony przez projektanta. Po wykonaniu konstrukcji, prace rozpoczęły inne firmy, które wykonały balustrady, nawierzchnię kładki i elementy ozdobne. Betonowy element został załadowany w Elbląskim Porcie na specjalny ponton, który holownik „Hetman” pchał przez rzeki Elbląg, Nogat, Szkarpawa i Martwa Wisła do Gdańska. Przy montażu kładki nie wykorzystywano dźwigu, lecz system hydrauliczny, który nasunął element do wody.


Kładka wyróżnia się szklanymi elementami, które są podświetlane od spodu, a także pochylonymi balustradami. Całość jest zgodna z wytycznymi miejskiego konserwatora zabytków. Przypomina przedzierającą się na powierzchnię łódź podwodną. Fundament kładki ma przede wszystkim ochraniać konstrukcję na wypadek uderzenia przepływającego statku. Masywny fundament wspiera właściwy pomost, który się na nim obraca. Poprzez obrót o 90 stopni łączy oba brzegi lub pozostawia miejsce dla przepływających po rzece łodzi.

Pandemia uniemożliwiła huczne otwarcie kładki. Odbyło się ono całkiem zwyczajnie, bez specjalnej oprawy. O godzinie 9:00, operator kliknął w przycisk na pilocie i pomost obrócił się, dając pierwszym pieszym wolną drogę na drugą stronę. Formalnie, było to drugie otwarcie kładki. Pierwsze, testowe, odbyło się w okolicach Bożego Narodzenia 2019. Od 1 sierpnia 2020 kładka funkcjonuje regularnie.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Monikapaw01, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Gdańsk, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić