fbpx

Kładka dla pieszych na Ołowiankę w Gdańsku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 17748
Wyświetlenia: 196
W kategoriach: Mosty i wiadukty
Lokalizacja: Gdańsk
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kładka dla pieszych nad Motławą łączy wyspę Ołowiankę z Gdańską Starówką.
17 czerwca 2017 roku o godzinie 21:00 odbyło się uroczyste otwarcie kładki na Ołowiankę. Podczas inauguracji mieszkańcy w towarzystwie Prezydenta Miasta Gdańska (Pawła Adamowicza) i urzędników przy fanfarach przeszli po raz pierwszy po obiekcie. Uroczystość otwarcia kładki cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Na inauguracji pojawiło się kilka tysięcy mieszkańców. Podczas wydarzenia odbył się także koncert Orkiestry Symfonicznej PFB pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Muzycy zagrali m.in. walca z filmu "Trędowata" oraz suity z filmów "Gladiator" i "Titanic".

Budowa przeprawy rozpoczęła się w lipcu 2016 r. Obiekt ma 70,5 metra długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Przęsło podnosi się pod kątem 65 stopni, a jego wysokość wynosi wówczas ok. 40 m.

W 2021 przęsło kładki podniesiono 3,2 tys. razy.


Napęd kładki stanowią dwa siłowniki hydrauliczne. Urządzenie zostało wykonane w Holandii. Jest ono dostosowane do pracy w warunkach morskich - zasolenia. Pracuje także w temperaturze od -25 do +45 stopni Celsjusza. Tłoki siłowników są nierdzewne, pokryte warstwą chromu i wyposażone w zgarniacz lodowy na dławicy.

Siłownik pracuje dzięki trzem silnikom elektrycznym o napięciu znamionowym 400 V. Całość waży 4,5 tony. W siłownikach znajduje się 3,2 tys. litrów oleju.

Na wypadek awarii silników głównych, Kładka wyposażona jest w silnik zapasowy do siłownika o mocy 50 kW. Z racji tego, że jest słabszy kładka będzie zwodzona w czasie 20 minut.


Pracownik obsługi kładki decyduje o podnoszeniu lub opuszczaniu kładki. Robi to za pomocą pulpitu sterowniczego, na którym wyświetlają się podstawowe parametry pracy silników, siły wiatru czy też położenia przęsła.

Obsługa zanim otworzy kładkę musi wykonać szereg czynności. Przede wszystkim zamknąć bramki, upewnić się, że nikogo nie ma na kładce, czy też zwolnić rygle blokujące samo przęsło. Dopiero wtedy będzie można zwodzić kładkę.

Kładka jest zwodzona i otwiera się w sezonie od 1 kwietnia do 31 października według stałego cyklu. W ciągu godziny połowę czasu otwarta jest dla ruchu wodnego (podniesiona) o każdej równej godzinie (z wyjątkiem 21.00) od 7:00 do 23:00 włącznie. Drugą połowę godziny - jest zamknięta (opuszczona) i umożliwia ruch pieszy. Pomiędzy godziną 00.00 a 07.00 kładka jest zamknięta, zwodzona po zgłoszeniu konieczności przez jednostkę pływającą. Otwarcie kładki dla ruchu wodnego w wyznaczonych godzinach będzie trwać od 10 do 30 minut.

Poza sezonem, w okresie od 1 listopada do 31 marca kładka jest zwodzona po zgłoszeniu konieczności przez jednostkę pływającą z zachowaniem cyklu godzinnego.

Z obu stron kładki są nabrzeża przystosowane do cumowania jednostek oczekujących na otwarcie kładki, z tym że od strony zachodniej (bliżej starego miasta) część nabrzeża Wartka zarezerwowana jest dla statków białej floty. Odcinek nabrzeża, zwłaszcza na Ołowiance, jest wysoki i przez to nieprzydatny do cumowania niewielkich jednostek turystycznych. Miejsca do tymczasowego cumowania narażone są również na falowanie ze strony przepływających statków i motorówek.






Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Gdańsk, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić