fbpx

Trzy Korony

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27690
Wyświetlenia: 197
W kategoriach: Punkty widokowe , Szczyty
Lokalizacja: Czorsztyn
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron.

Góra Trzy Korony wznoszą się około 530 metrów nad płynącym u jej podnóży Dunajcem. Szczytową partię tworzą nie trzy a pięć turni zbudowanych z wapieni rogowcowych:

- Okrąglica (982 m.n.p.m.) - najwyższa, znajduje się na niej platforma widokowa z barierkami. 

- Płaska Skała (950 m.n.p.m.)

- Nad Ogródki (940 m.n.p.m.) 

- Pańska Skała (920 m.n.p.m.) 

- Niżnia Okrąglica (902 m.n.p.m.)

 

Masyw Trzech Koron podzielić można na trzy części oddzielone od szczytu Trzech Koron przełęczami: Wyżny Łazek, Koszarzyska i Przełęcz Szopka. Południowo-zachodnie stoki opadają do Wąwozu Szopczańskiego, południowe do Dunajca, północne do doliny Pienińskiego Potoku. W masywie jest kilka polan: Pieniny, Szopka, Koszarzyska i Klejczyna. 

Wapienne podłoże i różnorodność środowisk powoduje, że w masywie Trzech Koron występuje wiele rzadkich roślin. Znaleziono aż 7 gatunków nie występujących poza tym miejscem nigdzie indziej w Pieninach. Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono występowanie gatunków: dwulistnik muszy, kokorycz żółtawa, irga czarna, mniszek pieniński, oset klapowany, ostrożeń głowacz, mokrzyca szczeciolistna, posłonek alpejski skalny i inne. 

Trzy Korony pierwotnie nazywano Pieninami. W 1834 roku pojawiła się nazwa Kronenberg (Korona) a od 1860 roku dopiero obecna nazwa. Trzy Korony odwiedzane były przez turystów już od bardzo dawna. Już w 1842 roku H. Kratter pisał: „Nie ma (...) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (...) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów”. W 1906 roku wytyczono pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W 1929 roku Trzy Korony zostały odkupione przez polski rząd od prywatnych właścicieli. 

Według opowiadań miejscowej ludności na Trzech Koronach chroniła się miejscowa ludność podczas tatarskich najazdów. Stąd także miał startować na skrzydłach mnich brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru, a Aleksander Kostka-Napierski wzywał lud Podhala do walki. Jan Nepomucen Rostworowski w 1831 roku pisał: "Kto raz te miejsca poznał... ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty". 

Turyści zwiedzali Trzy Korony od niepamiętnych czasów. Około 1860 roku pod sam szczyt wyjeżdżano 4-konnymi zaprzęgami. Później modne stały się piesze wycieczki, a także wycieczki nocne i oglądanie wschodu Słońca. 

Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca ponad 500-metrową przepaścią, doskonały widok na Pieniński Park Narodowy i Pieniński Przełom Dunajca, a także na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską.  Tatry zajmują 50° w dookólnej perspektywie. Ich szczyt Łomnica jest odległy o 28 km. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

fot. Qvidemus, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Czorsztyn, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić