fbpx

Elektrociepłownia Szombierki

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 35301
Wyświetlenia: 214
W kategoriach: Opuszczone miejsca
Lokalizacja: Bytom
0.00 ( 0 głosów )
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Zabytkowy zespół zabudowy dawnej elektrowni Bobrek z 1920 roku.

Jest to ogromny teren o powierzchni 17,88 ha. Na zwiedzanie, najlepiej zaplanować kilka godzin. Teren jest prywatny, ale można go zwiedzić po wcześniejszym kontakcie. Prosimy obserwować stronę https://ecgenerator.pl

W skład kompleksu wchodzą: kotłownia, maszynownia, rozdzielnia prądu, pompownia, "Zegarowa" wieża wodna, trzy kominy fabryczne, wieża węglowa, budynek zarządu, wartownia wraz z otoczeniem. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego a jego właścicielem jest Rezonator S.A. z siedzibą w Gliwicach.

Historia

Budowę kompleksu rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej, pierwotnie z przeznaczeniem na fabrykę prochu, jednak ze względu na zapotrzebowanie na wykorzystanie węgla odpadowego z należącej do spółki kopalni Bobrek i Szombierki obiekt zaadaptowano na elektrownię.

Obiekt zlokalizowano pomiędzy torami wspólnie tworzącymi kształt trójkąta. W przypadku potrzeby obrony elektrowni, miały tam stanąć pancerne pociągi mające utrudnić zdobycie obiektu. Cały kompleks zaprojektowali sławni architekci, Emil i Georg Zillmannowie. Elektrownię uruchomiono 29 listopada 1920 roku.

Podczas najlepszego okresu elektrowni, około 1930 roku pracowało w niej ponad 900 osób. Była to wówczas jedna z największych elektrowni w Europie. W 1937 roku wybudowano najwyższy z trzech kominów elektrowni, o wysokości 120 metrów. W latach 70. XX wieku Szombierki przekształcono z elektrowni kondensacyjnej w elektrociepłownię. W związku z tym rozbudowano układy ciepłownicze, do użytku oddano m.in. rurociągi magistrali "północnej" i "południowej".

W 1987 roku do Zakładów Gumowych Górnictwa w Łagiewnikach doprowadzono specjalny rurociąg, za pomocą którego dostarczano ciepło w postaci pary. W latach 1955-1998 Szombierki zakończyły wytwarzanie energii elektrycznej. Następnie obiekt stał się "źródłem rezerwowo-szczytowym" systemu ciepłowniczego miasta". Wygaszenie produkcji w zakładzie nastąpiło w październiku 2011 roku.

Teraźniejszość i przyszłość

Po 1998 roku kompleks stał się sceną przeróżnych wydarzeń kulturalnych. W największej hali odbywały się m.in. Gala Mozartowska, Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Festiwal Sztuki Wysokiej, Festiwal Teatromania. W 2011 roku kompleks został przejęty przez fińskie konsorcjum Fortum, co spowodowało zawieszenie działalności kulturalnej. W latach 2016-2017 został przejęty przez spółkę Rezonator, która planuje adaptację obiektów na działalność kulturalną. W tym celu powołany został EC Generator, jako innowacyjny i wielopoziomowy projekt edukacyjno-kulturalny, planowany na lata 2018-2025. Fundacja ma na celu łączyć funkcje kulturalne, edukacyjne, muzealne i rozrywkowe na terenie EC Szombierki.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej http://ecszombierki.pl i nie są własnością przewodnika turystycznego.eu

Lokalizacja

Bytom, śląskie
Kosynierów 30

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić