fbpx

Cmentarz żydowski w Białymstoku (ul. Żabia)

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 4886
Wyświetlenia: 401
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Białystok
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Jedyny cmentarz żydowski w Europie założony podczas IIWojny Światowej na terenie Getta w Białymstoku
Obecnie jest to skwer o pow. 0.5 ha, na obszarze którego nie zachowały się żadne nagrobki.
Cmentarz powstał tu w sierpniu 1941 roku. Do 1943 roku odbywały się tu regularnie pochówki osób zmarłych w getcie. W większości, nagrobki te był niewielkie i prymitywne, obłożone darnią lub ramą, najczęściej z czterech desek. Z frontu stała deska imitująca macewę.

Na terenie cmentarza, we wspólnych mogiłach pochowano także uczestników powstania w getcie białostockim oraz około 900 ofiar likwidacji getta. Ostatni znany pochówek miał miejsce w 1948 roku. Po wojnie wystawiono czterometrowy obelisk oraz mauzoleum poświęcone bojownikom getta oraz nagrobki m.in. ku czci poległych harcerzy żydowskich.

W 1971 roku władze miasta podjęły decyzję o likwidacji nekropolii. Usunięto wówczas obelisk, zburzono ogrodzenie a ciała ekshumowano i złożono w zbiorowej mogile na skraju nekropolii.

Obecnie miejsce to ogrodzone jest kamienny murkiem z żelaznym ogrodzeniem oraz upamiętnione tablicą z napisem: "W tym miejscu złożone są prochy około 3500 Żydów pomordowanych przez hitlerowców w akcjach eksterminacyjnych oraz poległych podczas powstania w getcie białostockim w sierpniu 1943 roku."

W 50 rocznice powstania w getcie białostockim, w 2003 roku na teren cmentarza przywrócono oryginalny obelisk, który znajdował się tu do 1971 roku. Napis na obelisku brzmi: "Bratnia mogiła powstańców getta białostockiego poległych w bohaterskiej walce z niemieckimi barbarzyńcami za wolność i honor narodu żydowskiego 16-25-VIII-1943."

Z cmentarzem sąsiaduje przedwojenny, drewniany dom (ul. Bohaterów Getta 9).






Opracowano na podstawie wikipedii.

Lokalizacja

Białystok, podlaskie
ul. Żabia

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić