fbpx

Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 4072
Wyświetlenia: 627
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Białowieża
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Prawosławna cerkiew parafialna wzniesiona w latach 1894-1897, ufundowana przez cara Aleksandra III.
Cerkiew wzniesiono w miejscu drewnianej cerkwi, którą po rozbiórce przeniesiono do wsi Trześcianka, gdzie funkcjonuje do dziś. W styczniu 1895 roku dokonano konsekracji nowo wzniesionej świątyni, która uchodziła za najpiękniejszą w całej guberni gnieźnieńskiej.

Od 1888 roku Puszcza Białowieska należała do prywatnych dóbr carskich a w Białowieży znajdował się pałac carski, z którego władca korzystał podczas przyjazdów na polowania. Świątynia pełniła zatem funkcję carskiej cerkwi.

Świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły, którą na miejscu wyrabiał sprowadzony z Górnego Śląska Niemiec - Juliusz Miller. Do ułożenia fundamentów wykorzystano kamienie ciosane z Puszczy Białowieskiej. Bryłę cerkwi zwieńczyły dwie kopuły. Jedna z nich przeznaczona była na dzwonnicę. Znajdujący się w niej dzwon o wadze 125 kg był tak donośny, że jego dźwięk słychać było na obrzeżach Puszczy. Z Petersburga sprowadzono ikonostas z chińskiej porcelany. W 1900 roku do parafii przynależało ponad 2000 wiernych. Byli to potomkowie Rusinów - pierwszych mieszkańców Białowieży. W 1915 roku prawosławną ludność Białowieży zmuszono do przesiedlenia w głąb Rosji, jednocześnie wywieziono większość wyposażenia cerkwi.

Już pierwszego dnia II Wojny Światowej przelatujące niemieckie samoloty zrzuciły bomby w wyniku czego cerkiew została znacznie zniszczona. Z dwóch pocisków które trafiły w świątynie jeden eksplodował w jej wnętrzu. Prace remontowe podjęto w czerwcu 1943 roku.

Okres okupacji niemieckiej był czasem masowych egzekucji a jedno z miejsc straceń usytuowane było u wejścia na plac cerkiewny (upamiętnia je głaz z pamiątkową tablicą). Na przycerkiewnych drzewach mocowano szubienice, na których wieszano skazańców. Każda egzekucja dokonywana była na oczach mieszkańców, których spędzano z całej Białowieży. Ogółem powieszono w tym miejscu 90 osób.

W 1969 roku cerkiew wpisano do rejestru zabytków. Znajdujący się w jej wnętrzu ikonostas z chińskiej porcelany jest jedynym tego typu zabytkiem w Polsce.






Zdjęcia:
Zdjęcie z zewnątrz: Jackowy / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)
Zdjęcie wnętrza: Mariusz Młynarczyk, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Białowieża, podlaskie
ul. sportowa

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić